Owrzodzenia jamy ustnej

Śluzówka jamy ustnej

Jamę ustną można traktować jak lustro, w którym odbija się stan zdrowia danej osoby. Utrzymywanie jej w zdrowiu jest ważne.

Zdjęcie młodej kobiety, która gryzie cytrynę.

Jama ustna jest wrażliwa na smak i dotyk. Błona śluzowa pokrywa całą jamę ustną.

Śluzówka jamy ustnej wyraźnie się różni od pozostałej skóry, jako że niemal nie zachodzi w niej proces keratynizacji (rogowacenia). W zamian za to, śluzówka jamy ustnej zawiera liczne receptory. Potrzebujemy ich, aby odczuwać smak, dotyk i temperaturę.

Śluzówka jamy ustnej jest dobrze ukrwiona. Jako część jamy ustnej także dziąsła są pokryte błoną śluzową. Dziąsła pokrywają wyrostki zębodołowe i są bogate w włókna, które zakotwiczają zęby.

W jamie ustnej obecnych jest dużo różnych typów bakterii, które utrzymują w równowadze florę jamy ustnej. Czasem jednak, w przypadku zaburzenia tej równowagi, niektóre bakterie stają się szkodliwe dla zębów i śluzówki. Bakterie te mogą produkować toksyny drażniące dziąsła, wywołujące zapalenie w jamie ustnej.

Najlepszym sposobem utrzymania zdrowia jamy ustnej jest regularne i dokładne dbanie o jej higienę. Obejmuje to regularne szczotkowanie zębów i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna do zapobiegania tworzenia się owrzodzeń i uszkodzeń w jamie ustnej.