Owrzodzenia jamy ustnej

Mniejsze zmiany w jamie ustnej

Mniejsze zmiany w jamie ustnej mogą powstać z wielu przyczyn.

Jama ustna kobiety z aparatem ortodontycznym

Aparaty ortodontyczne mogą powodować powstawanie zmian w jamie ustnej, jeśli nie są dobrze dopasowane.

Kolejnym rodzajem owrzodzeń w jamie ustnej są mniejsze uszkodzenia w jamie ustnej. Mogą powstać przez przypadkowe przygryzienie śluzówki, częściej jednak są związane z niewielkimi urazami wywołanymi aparatami ortodontycznymi lub innymi aparatami regulującymi łuk zębowy lub protezami.

Aparaty ortodontyczne zwykle powodują ból w dniu, w którym są dokręcane, następnie ból szybko znika. Mogą jednak wywoływać owrzodzenia – np. w przedniej części jamy ustnej – kiedy uszkodzą śluzówkę. W takim przypadku dentysta lub ortodonta może nałożyć bezbarwny wosk na fragment aparatu wywołujący problem. Leczenie zmiany przyspieszy zaś gojenie i regenerację komórek oraz złagodzi ból.

Dla osób starszych:

Częstym problemem w przypadku osób noszących protezy zębowe jest ból spowodowany źle dobraną protezą. Ból jest związany bezpośrednio ze sposobem dopasowania protezy. W przypadku dobrego dopasowania protezy, kiedy nie przesuwa się ona na boki, ból nie powinien być problemem. Jednak w przypadku, kiedy proteza zaczyna przesuwać się względem dziąseł, prowadzi to do bólu i obrzęku. Jeśli zmian tych się nie leczy, może to doprowadzić do tego, że pacjent nie będzie chciał używać protezy. W przypadku gdy proteza nie jest dobrze dopasowana i wywołuje ból u starszych osób, wtedy jedzą one mniej chętnie lub wybierają bardziej miękkie pokarmy.