Owrzodzenia jamy ustnej

Leczenie aft

Łagodzenie objawów – tego chce większość osób, które mają afty.

Młoda kobieta cierpiąca na ból w jamie ustnej

W leczeniu należy kierować się częstością nawrotów i wielkością zajętego miejsca. Nawrotowe afty można leczyć przy użyciu różnych środków. Większość z nich uśmierza ból, skraca czas gojenia i zapobiega kolejnym epizodom. Pacjenci często zgłaszają znaczny ból, choć w badaniu fizykalnym widoczne jest tylko niewielkie owrzodzenie średnicy 1–2 mm.

W leczeniu aft preferowane są preparaty dostępne bez recepty, takie jak Anaftin®.

 • bioadhezyjną substancję, która tworzy warstwę ochronną redukującą ból,
 • substancję łagodzącą ból.

Dodatkowo płyny do płukania jamy ustnej mogą zmniejszyć liczbę bakterii i w ten sposób zmniejszają nasilenie zapalenia i skracają proces gojenia.

W ciężkich przypadkach należy skonsultować się z dentystą lub lekarzem. Może on przepisać leki przeciwzapalne (takie jak kortykosteroidy) lub antybiotyki - w przypadku dodatkowego nadkażenia bakteryjnego.

Młoda kobieta symbolizująca dobre samopoczucie

Ryzyko owrzodzeń jamy ustnej można zmniejszyć poprzez dobre i zdrowe nawyki.

Choć ból związany z owrzodzeniem w jamie ustnej zwykle zmniejsza się po kilku dniach, a owrzodzenie goi się samo, istnieją powody, by wspomóc ten proces:

 • łagodzenie bólu poprawia samopoczucie,
 • warstwa ochronna wspomaga gojenie i regenerację komórek,
 • warstwa ochronna zapobiega infekcjom.

W przypadku ciężkich nawrotów owrzodzeń w jamie ustnej może wystąpić:

 • gorączka,
 • ospałość,
 • powiększenie węzłów chłonnych.

W takim przypadku należy skontaktować się z dentystą lub lekarzem.

Choć nie istnieje lekarstwo na owrzodzenia jamy ustnej i jest to choroba nawracająca, można zmniejszyć częstość jej nawrotów dzięki utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz:

 • unikaniu pokarmów drażniących jamę ustną, w tym kwaśnych, gorących lub ostrych pokarmów
 • szczotkowaniu zębów po posiłkach miękką szczoteczką i codziennemu stosowaniu nici dentystycznej. Dzięki temu w jamie ustnej nie pozostaną resztki pokarmów, które mogłyby wywołać zapalenie.
Śmiejąca się młoda kobieta

Znów możesz się śmiać: szybkie i długotrwałe łagodzenie bólu poprzez pokrycie owrzodzeń warstwą ochronną.

Szybkim sposobem na łagodzenie bólu jest pokrycie owrzodzenia warstwą ochronną: warstwa ochronna w produkcie Anaftin® pokrywa odsłonięte zakończenia nerwowe zapobiegając dalszemu podrażnianiu. Wielu pacjentów podaje, że ból łagodzony jest niemal natychmiast. Pacjenci czuli się lepiej już po niespełna 2 minutach. Efekt łagodzenia bólu poprzez pokrycie owrzodzenia warstwą ochronną jest szybki, a zarazem długotrwały. W przypadku produktu Anaftin® średni czas łagodzenia bólu wynosi 5,5 godziny.

Schematyczny rysunek zmiany pokrytej warstwą ochronną

Pokrycie aft warstwą ochronną wspomaga proces regeneracji tkanki.

W czasie leczenia zmiany, poza działaniem chroniącym przed bólem, składniki produktu Anaftin® (np. aloes zwyczajny i kwas hialuronowy) wspomagają proces gojenia zmian i stwarzają korzystne środowisko chroniące przed powstawaniem nowych owrzodzeń.

Owrzodzenia aftowe jamy ustnej mogą być bardzo bolesne, ale z reguły nie są poważne. Czasami zdarza się wtórne nadkażenie bakteryjne owrzodzenia. W takim przypadku może nasilić się ból lub zaczerwienienie, może wystąpić złe samopoczucie lub gorączka. Wtórne nadkażenia bakteryjne zdarzają się rzadko, ale mogą wymagać leczenia antybiotykami.

Nie wszystkie owrzodzenia jamy ustnej są owrzodzeniami aftowymi. W niektórych przypadkach mogą być objawem innych chorób. Nawet rak jamy ustnej może na początku wyglądać jak nietypowe owrzodzenie, które nie goi się. Pomocy medycznej w przypadku owrzodzeń jamy ustnej należy szukać, gdy:

 • zmiana jest niezwykle duża,
 • zmiany rozprzestrzeniają się,
 • zmiany utrzymują się 10 dni bądź dłużej,
 • ból jest trudny do wytrzymania pomimo unikania jedzenia drażniących pokarmów i przyjmowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty,
 • występują trudności w przyjęciu odpowiedniej ilości płynów,
 • występuje wysoka gorączka z obecnością owrzodzeń jamy ustnej.

Pamiętaj: wielu problemów można uniknąć dzięki codziennej higienie jamy ustnej, a regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec poważnym chorobom, których leczenie jest bolesne.