Owrzodzenia jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Jama ustna to wrota do organizmu, dlatego ważne jest, żeby utrzymywać śluzówkę jamy ustnej w dobrej kondycji.

Artystyczny trójwymiarowy obraz bakterii

Jednym z celów higieny jamy ustnej jest zmniejszenie ilości bakterii chorobotwórczych.

Zdrowie jamy ustnej zaczyna się od odpowiedniego odżywiania. Codziennie spożywane pokarmy mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na stan jamy ustnej. Po pierwsze ważne jest, żeby pić odpowiednią ilość płynów oraz w miarę możliwości unikać pokarmów słodkich (słodycze, dżem, gotowe produkty) i kwaśnych (wino, soki owocowe).

Strażnik przewodu pokarmowego

Jama ustna ma kontakt zarówno z powietrzem, którym oddychamy, jak i z jedzeniem – a więc różnymi rodzajami drobnoustrojów. Większość z nich jest nieszkodliwa, a układ odpornościowy organizmu utrzymuje je pod kontrolą. Jednakże bez odpowiedniej higieny jamy ustnej ilość bakterii może wzrosnąć na tyle, że wywołają infekcję w jamie ustnej.

Codzienna troska i profilaktyka to najlepsze, co można zrobić dla higieny jamy ustnej. Czasem szczotkowanie zębów czy używanie nici dentystycznej może jednak prowadzić do powstawania niewielkich uszkodzeń. Stosowanie dodatkowo płynu do płukania jamy ustnej zawierającego składniki, które pokryją warstwą ochronną te niewielkie uszkodzenia, jak na przykład Anaftin® Płyn do płukania jamy ustnej, pomoże w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Zdjęcie szczoteczki do zębów i nici dentystycznej

Szczoteczka do zębów, nić dentystyczna i szczoteczka międzyzębowa do codziennej higieny zębów

Odpowiednie szczotkowanie zębów jest rzeczą oczywistą. Usuwa płytkę nazębną i resztki jedzenia z wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni zębów oraz ich powierzchni żucia. Ale nie każdy szczotkuje zęby prawidłowo. Należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe punkty:

  • Kiedy wybierasz szczoteczkę do zębów, wybierz raczej szczoteczkę z mniejszą główką i rączką wygodną do trzymania.
  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty pastą z fluorem.
  • Szczotkuj zęby delikatnie – mocne szczotkowanie i zużyta szczoteczka mogą uszkodzić szkliwo zębów.

Przestrzenie międzyzębowe można czyścić za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej. Przecisną się one nawet do wąskich przestrzeni międzyzębowych. Jeśli dentysta zaleci stosowanie szczoteczki międzyzębowej, dobierze również odpowiedni jej rozmiar.