Owrzodzenia jamy ustnej

Aftowe zapalenie jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej jest popularnym schorzeniem, dotyczącym nawet 20% populacji osób dorosłych.

Warga z aftowym zapaleniem jamy ustnej

Aftowe zapalenie jamy ustnej to powszechnie występująca choroba. W wielu przypadkach warstwa ochronna wspomaga proces regeneracji tkanek.

Objawy zapalenia jamy ustnej mogą mieć różne nasilenie, od nieznacznego podrażnienia śluzówki, aż do zmian na błonie śluzowej prowadzących do poważnego upośledzenia jedzenia, przełykania i mówienia. Przyczyna zapalenia nie jest do końca poznana, jednak wiele wskazuje na układ odpornościowy jako główną przyczynę wyzwalającą zapalenie. Ze względu na nieznaną przyczynę zapalenia jamy ustnej należy skonsultować się z lekarzem.

Aftowe zapalenie jamy ustnej można leczyć na różne sposoby. Najczęściej leczenie ma na celu kontrolowanie bólu i poprawę jakości życia pacjenta. Biorąc pod uwagę częstość występowania oraz wielkość obszaru owrzodzenia, głównym celem terapii jest łagodzenie objawów. W wielu przypadkach warstwa ochronna stworzona przez Anaftin® Płyn do płukania jamy ustnej, Anaftin® Żel i Anaftin® Spray może pomóc dzięki temu, że osłania odsłonięte zakończenia nerwowe i stwarza środowisko wspomagające regenerację tkanek.

W przypadku nawracającego i ciężkiego zapalenia jamy ustnej należy skonsultować się z dentystą lub lekarzem, najlepiej ze specjalistą stomatologii. Można rozważyć leczenie za pomocą leków ogólnoustrojowych jak kortykosteroidy i inne leki przeciwzapalne. W przypadku niektórych pacjentów pomocna może być suplementacja witamin z grupy B, kwasu foliowego i żelaza.